Is custom duty paid on orders?

Hello, I placed an emo order in Turkey last November. But then I had to cancel it. Because the dollar rose a lot in Turkey. The dollar still continues to rise. Because of the economic crisis.
Now, I want to order again. But do they pay the customs tax? Sites like aliexpress do this. I need to know for sure. Because I don’t want to pay high taxes due to the changing dollar rate when the cargo arrives. Customs duty in Turkey is up to 30% of the ordered product.

You can refer to this thread in which people are sharing their experience :slight_smile:

The short answer to your question is NO.

Some countries make you pay tax when it arrives and before it is delivered to you. I live in Australian and all I had to do is pay for my EMO + delivery and that was it. No tax payed for me when It was arrived.

As the other thread mentions some EU countries do make you pay tax, so you will need to check on your side and enquire to your local customs / post office to be sure.

In america i didnt get charged for customs just taxed 2 death.:laughing:

Merhaba Murat bey bende sipariş vermek istiyorum sizinde bahsettiğiniz gjbi %30 vergi var Türkiye’de siz ne kadar ödediniz rica etsem ogrenebilirmiyim ? Teşekkürler

Eng :slight_smile:

Hello, Mr. Murat, I want to place an order. There is a 30% tax as you mentioned. May I know how much you paid in Turkey, please? Thank you @muratturan

Merhaba aylar önce aldığımda 65 tl gibi bir vergi ödedim ama paket üstüne düşük rakam oyuncak olarak yazıldığı için şuanda 150euro sınırı getirildi gümrükte takılma olasılığı çok yüksek yada %30dan fazla vergi çıkabilir.

2 Likes

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim :+1:t3:artık şansımıza diyelim ama sanırım %30’dan kaçış yok gibi bugün sipariş verdim ama kararsızım ,ve Türkiye’den satın alan bir tek sizinle irtibat kurabildim yakın zamanda sipariş oluşturan birini ya da bilgi bulsam kararımı olumlu olumsuz etkileyecek …ona göre siparişi iptal edebilirim %30 vergi ve diğer ödemeler ile 7.000 TL ye yakın bir fiyat çıkıyor .ah şu belirsizlik …

Merhabalar. Ben de bugün sipariş vereceğim ama sizin gibi vergi oranını düşünüyorum. Çin gönderileri gibi 50-100 tl arası vergi kesilirse şansımıza, tamam. Ama gerçekten 2000-2500 tl gibi bir vergi çıkarsa ne karar vereceğiz, bilmiyorum. Daha da önemlisi, (henüz sormadım satıcıya ama), örneğin 100 dolar vergi çıkarsa ve biz ödemek istemezsek, ürünü geri gönderecek mi gümrük? Gönderirse de para iadesi yapılacak mı? Yani kararsız kaldım.

Merhabalar yukarıdaki postta Murat beyin cevap verdiği gibi plastik oyuncak olarak gelirse bir ihtimal 65-100 tl bir ödemeyle kurtarırız diyeceğim ama fiyatı 280 $ 150 € üzerinde olduğu için sanırım burdan kurtaramayacağız .ürün çinden geliyor belki bir ihtimal Aliexpress gibi tutarı düşük gosterirlerse olabilir ,diğer türlü fiyat yine yukarıda yazdığım gibi ortalama 7.000 TL yi bulur .(%30 vergi + gümrüğe sunma ücreti v.s.) ocak ayinda sipariş oluştursaydık sıkıntısız mayıs gibi en geç yeni gümrük kuralları gelmeden teslim alırdık .ben dün sipariş oluşturdum numaram 50k larda :)) gümrük ödemezsek geri iade konusuna gelince bir fikrim yok ama pek olasılık vermiyorum .kebdi sitelerine bu konuyla ilgili bilgilendirme yapmışlar Avrupa ulkerinde ekstra gümrüğe ücretlendirme çıkabilir diye ,bu durumda bu tez de çürür yani geri iAde alacaklarını sanmıyorum .bir tane youtuber buldum vergiyi sordum mayıstan sonra teslim almış tipik Türk insanı kaprisi (sadece bende olsun istiyorlar başkası ulaşamasın istiyorlar ) yaptı cevap vermedi yani .yine bilgi alırsam paylaşırım burdan .

1 Like

400 liralik bir olta kamışına bile 200 lira vergi kestiler. Yani plastik oyuncak ibaresinin pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum maalesef:) Bu arada 50k sırada olmanız demek yani baya uzun bir süre bekleyeceksiniz, bekleyeceğiz. En geç 60 gün içinde gelmesi lazım eşimin doğum günü için. Yani hiç sanmıyorum. Ben vazgeçtim. Size bol şanslar diliyorum. Teşekkürler yanıtlarınız için.

Pardon 49.550 sanırım order no ama yinede 2 ay dan önce geleceğini sanmıyorum bende sizin gibi .bende 6 yaşında oğlum için sipariş veriyorum .bekledikçe yeni zamlar vergiler geliyor malumunuz :wink: verdim
Siparişi artık .rica ederim bende pek yardımcı olamadım ama yeni bir bilgi alırsam yazarım size .iyi günler

1 Like

Bana postnl ile geldi avrupa üzerinden olduğu için biraz daha düşük vergi çıktı ama fiyatı düşük yazmışlardı loona robot alacaktım ama onlar düşük yazmayacaklarını söyledi o yüzden iptal ettim çünkü vergi fiyatı kadar çıkar

2 Likes

Loona bende düşündüm emo dan hemen önce baktım ama Türkiye gönderimi yoktu .dünyanın her yerine var ama Türkiye yok.bende uzun zamandır takipte olduğum emo ya döndüm .destek ekibine yazdım kargo konusunda yardımcı olmaları için .

Merhabalar,

Siparişiniz elinize ulaştı mı acaba? Ne kadar gümrük parası ödedeniz?

Herkese selam. Siparişini teslim alan ve bu süreçte gümrük müşaviri ile çalışan var mı? Ya da süreci tecrübe eden arkadaşlar cevap verebilir mi? Teşekkür ediyorum.

Hi there @yilmaz_ali.yilmaz ,

Please click the link below and contact one of the EMO owners. I hope she can help you.

Pls. Click Here

=============

Merhaba @yilmaz_ali.yilmaz

lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve EMO sahiplerinden biriyle iletişime geçin. Umarım size yardımcı olabilir.

Lütfen Buraya Tıklayın!

Best Regards / Saygılarımla

Çok teşekkür ediyorum. Kendinize iyi bakın.

1 Like